طراحي و دكوراسيون داخلي

بررسي پل طبيعت، به عنوان نمونه اي از فضاي جمعي در ارتفاع

بررسي پل طبيعت، به عنوان نمونه اي از فضاي جمعي در ارتفاع

طرح و تاريخچه پل طبيعت

معمار جوان پل طبيعت برنده يكي از معتبرترين جوايز معماري جهان شداولين بار وقتي داشته از خيابان ظفر و پل هاي كوچكش كه بر روي رودخانه قرار دارند رد مي شده، مبلي را كشيده روي پل كوچك و روي آن نشسته است. بعد با خودش فكر كرده كه چه خوب مي شود اگر پل ها جايي براي ماندن هم باشند. كمي بعد كه شروع به طراحي پل طبيعت كرده جواني ۲۵ساله بوده كه شانسي براي خودش قائل نبوده، با خودش فكر كرده <<دلت خوش است>>، حالا كه قرار است طرحي براي روي كاغذماندن بكشد هرچه هيجان انگيز تر باشد بهتر است، اما طرح او برنده شد و در ۲۶ سالگي، زندگي اش با يكي از نمادهاي تهران گرده خورده است. يكي از نمادهايي كه تنها و تنها براي مردم و پياده ها، ساخته شده است.

چطور شد با عباس آباد آشنا شديد و پروژه پل طبيعت را طراحي كرده ايد؟

فكر مي كنم سال ۸۵ بود كه به خاطر تبليغاتي كه كرده بوديم براي كار در اراضي دعوت شديم. كار آلاچيق هاي بوستان را از سوي مهندس ميرحسيني به عهده گرفتيم.

بعد هم كه پروژه هاي آمفي تئاتر آب و آتش، بازار گل و پل ابريشم دو را به عهده گرفتيم. در مرحله طراحي اين پروژه ها بوديم كه فراخوان طراحي پل طبيعت كه آن زمان نامش پل پياده شهيد مدرس بود مطرح شد.

در طراحي پلي كه براي ماندن ساخته شده است از چه منابعي الهام گرفته شده است؟

حقيقت اين است كه وقتي اولين خط ها را مي كشيدم اصلا به پل هاي اصفهان فكر نمي كردم. يك بار با يكي از دوستانم در خيابان ظفر تهران قدم مي زدم. همان طور كه مي دانيد خيابان ظفر يك رودخانه دارد كه پل هاي كوچكي روي آن نصب شده است. يكي از ساكنان محله، مبل قديمي اش را بيرون در خانه گذاشته بود. ما اين مبل را كشيديم و آورديم روي پل. روي آن نشستيم و به جريان آب نگاه كرديم.

ساخته شدن پل

اين پل پس از ۶ سال سرانجام ساخته شد و مردم به گرمي از ان استقبال كردند.اين پل يكي از بهترين سازه هاي شهرداري به حساب مي ايد و جز ۵ سازه برتر دنيا محسوب مي شود.اين مكان با ديد فوق العاده كه دارد تمام تهران زير پاي شماست.

اين ديد فوق العاده به خاطر شيبي كه از شمال به جنوب تهران دارد و در اي منطقه حدود ۳تا۵ درصد است ديد فوقالعاده از رشته كوه البرز به ما ميدهد.

همچنين اين پل به خاطر منطقه استراتژيكي در تپه اي عباس اباد اب و هواي بينظير در اين منطقه به وجود اورده است.

در اين منطقه به خاطر حس ارامش، برقراري ارتباط منطقي بين بستر، چشم اندازها، فضاي نظرگاهي و فضاي جمعي باعث ترغيب خانواده ها و اشخاص به اين پل ميشود.

امروزه اين پل در تهران مانند برج ميلاد يا حتي ازادي،يك برند شده است به دليل: عرصه هاي فني و تكنولوژي و هم براي مسوۀان يك طرح كاملا موفق و اساسي به حساب مي ايد.

در اين ميان ارتفاعاتي كه در بخش مياني شهر قرار دارند به واسطه وسعت ديد بيشتري كه به اطراف و ديد همزماني كه به شمال و جنوب شهر دارند از اهميت بيشتري برخوردارند.

شهروندان تهراني حق دارند كه به صورت ناخودآگاه از بزرگراه متنفر باشند. حس مغلوب بودن، تهراني ها را خسته كرده است. اينجاست كه اهميت «پل طبيعت» آشكار مي شود. پلي بر روي بزرگراه؛ دشمن ديرين تهراني ها، اكنون زير پاست. انسان بر بزرگراه چيره شده است. حس خوبي است كه با امنيت در فضايي بر فراز بزرگراه قدم بزني و نگران ماشين ها نباشي. حتي ماشين ها را از بالا نگاه كني و انتقام تمام آن لحظاتي را بگيري كه تو در چنبره بزرگراه بوده اي. همچون پل صراط، پايين پل، جهنم است، با اين تفاوت كه مي داني كه در آن نخواهي افتاد و از هر طرف كه بروي به بهشت مي رسي.

كد۱۰۹۱

 

 

 

 

 

 

طراحي مسكوني , طراحي لابي مسكوني , روف گاردن , طراحي رستوران مدرن , ويترين مغازه , دكوراسيون داخلي تجاري , طراحي دكوراسيون داخلي , طراحي مغازهطراحي داخلي صرافي , طراحي داخلي طلا فروشي , دكوراسيون داخلي ويلا ,دكوراسيون داخلي اداري ,طراحي داخلي هتل


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ساعت: ۰۸:۱۶:۳۰ توسط:معلم موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :