طراحي و دكوراسيون داخلي

معماري داخلي و طراحي داخلي خانه

دكوراسيون وطراحي مكان مورد نظر براساس معماري داخلي آن  

معماري داخلي كه امروزه با واژه‌هاي ازجمله دكوراسيون و طراحي نيز شناخته مي‌شود، جزء جدايي‌ناپذير طراحي‌هاي داخلي محسوب مي‌گردد. معماري داخلي كه اغلب برگرفته از روح و روان آدمي با استفاده از هنر است، در فضاهاي مختلفي ازجمله منزل، محيط اداري، فروشگاهي، عمومي و چندين مورد ديگر مورداستفاده قرار مي‌گيرد.

ارتباط ميان معماري داخلي با طراحي داخلي دكوراسيون

در بيشتر موارد در بين افراد ازواژه‌هاي طراحي و دكوراسيون داخلي در كنار واژه معماري داخلي اشاره مي‌شود. درصورتي‌كه اين‌چنين تفكري در رابطه با مفهوم  اين مورد اشتباه است. طراحي داخلي، معماري داخلي و همچنين دكوراسيون داخلي هريك معنا و مفهومي جدا از يكديگر دارند كه در بين افراد اين مورد به يكسان بودن مفهوم هر سه عنصر اشاره مي‌شود. درواقع معماري داخلي با طراحي و دكوراسيون داخلي در تفاوت‌هايي است كه در اين بخش شمارا بيشتر با اين‌گونه وجه تمايز بين آن‌ها آشنا خواهيم نمود.

طراحي و دكوراسيون داخلي درواقع با استفاده از سبك و سياق‌هاي معماري به فضا و محيط موردنظر زيبايي دوچنداني مي‌بخشند. نمي‌توان از واژه معماري داخلي به‌عنوان طراحي داخلي ياد نمود چراكه اين دو در كنار دكوراسيون داخلي به‌عنوان رابط كه آن‌ها را به يكديگر متصل مي‌كند، معنا و مفهوم مي‌يابند.

 

ارتباط ميان معماري داخلي با طراحي داخلي اداري

معماري داخلي همان‌طور كه نيز در بالا به آن اشاره شد درواقع حلقه اتصالي ميان عنصرهاي از قبيل روح و روان و همچنين هنر و زيبايي محسوب مي‌شود. در معماري داخلي كه از نام آن نيز كاملاً مشخص است به محيط دروني مكان يا ساختمان اشاره مي‌شود كه براي كاربرد و كارآمدي شدن آن به اين مكان طراحي داخلي اضافه مي‌گردد. در دكوراسيون داخلي اداري از معماري اين فضا براي رسيدن به دكوراسيون موفق و برتر استفاده مي‌شود. درواقع يك طراح با استفاده از معماري  فضاي اداري مي‌تواند به چگونگي طراحي آن دست يابد.

در طراحي اداري نكته‌هاي مهمي براي يك طراح موردتوجه قرار مي‌گيرد، چگونگي معماري بخش‌ها و اتاق‌هاي مختلف در يك ساختمان اداري براي رسيدن به يك  طرح موفق بسيار مهم است. درواقع در طراحي اداري يك طراح با ويژگي‌هاي معماري محيط و استفاده از نظرات كارفرما به شكل‌گيري يك طرح ايده آل در اين فضا مي‌پردازد.

 

معماري داخلي و طراحي داخلي خانه

در مراحل ساخت يك ساختمان و طراحي داخلي مسكوني گزينه‌هاي بسياري براي سازندگان آن مكان مدنظر قرار مي‌گيرد. از نوع معماري و استفاده از مصالح مناسب و باكيفيت تا طراحي مسكوني و معماري داخلي آن مكان به‌عنوان گزينه‌هاي مهم و تأثيرگذارمي‌باشد كه براي رسيدن به محيطي مناسب و ايده آل ازلحاظ  زيبايي و آسايش موردتوجه است. در بيان معماري منزل يا بهتر بگوييم معماري يك فضاي مسكوني گزينه‌هاي بسياري موردتوجه طراح است. در طراحي منزل مسكوني مي‌بايست معماري داخلي و فضاهاي موجود در بخش‌هاي مختلف خانه موردبررسي قرار گيرد.

در طراحي داخلي مسكوني با توجه به بخش‌هاي معماري آن مكان، گزينه‌هاي همچون نور، رنگ و صدا موردتوجه طراح قرار مي‌گيرد. استفاده از رنگ در طراحي داخلي مسكوني مي‌تواند به معماري داخلي آن فضا جان و روح تازه‌اي ببخشد همچنين استفاده از ويژگي‌هاي همچون نور در ميان طراحي داخلي منزل و همچنين  ميزان صداي منتقل‌شونده به واحدهاي كناري موردتوجه در معماري است. نحوه قرارگيري اتاق‌هاي منزل ازجمله اتاق پذيرايي، نشيمن و خواب همچنين نحوه قرارگيري آشپزخانه و سرويس‌هاي بهداشتي و حمام براي رسيدن به دكوراسيون داخلي منزل، مواردي هستند كه يك معمار و درنهايت يك طراح داخلي براي طراحي داخلي منزل مدنظر خود قرار مي‌دهد.

 

تأثير معماري داخلي مجتمع‌هاي مسكوني

طراحي داخلي مجتمع‌هاي مسكوني به دليل فرايند طولاني كه دارد، پس از بررسي معماري  هريك از مكان‌هاي تعبيه‌شده در اين مجتمع‌ها صورت مي‌گيرد؛ بنابراين يك طراح بعد از مشخص شدن معماري مكان‌هاي مختلف در اين‌گونه از ساختمان‌ها به طراحي داخلي لابي و طراحي لابي مجتمع مسكوني و ديگر بخش‌هاي  آن مبادرت مي‌ورزد. اگر تك‌تك مكان‌ها را كه در معماري داخلي به‌طور مشخص بيان‌شده در حيطه دكوراسيون داخلي اين مجتمع‌ها قرار دهيم، متوجه خواهيم شد كه تنها طراحي لابي و طراحي داخلي مسكوني هريك از واحدها, خود داراي پروسه به نسبت طولاني است كه يك طراح براي ارائه خروجي باكيفيت نيازمند زمان  و اطلاعات كافي از معماري  هريك از بخش‌ها است.

معماري طراحي لابي مسكوني ، معماري ورودي‌ها، معماري واحدهاي مسكوني و چندين مورد ديگر در ارائه طرح پاياني و دكوراسيون داخلي ايده آل بسيار مهم و كليدي است. طراحي داخلي مجتمع تجاري يكي ديگر از طراحي‌هاي داخلي زمان‌بر و درعين‌حال باكيفيت محسوب مي‌شود كه پروسه‌اي به نسبت دقيق و منظم بر  اساس معماري داخلي هريك از مغازه و بخش‌هاي ديگران دارد.

 

نقش معماري داخلي رستوران در خلق طراحي‌هاي مدرن و سنتي آن

معماري داخلي در فضاي دروني رستوران‌ها در ايجاد طراحي‌هاي داخلي سنتي و مدرن مي‌تواند تأثيرگذار باشد. فضا و بخش‌بندي در معماري براي ايجاد محيطي عجين شده باروح و روان آدمي مي‌تواند براي يك طراحي داخلي رستوران مؤثر باشد. اين مهم كه مشخص باشد كدام فضا كدام طراحي داخلي را مي‌پذيرد در شكل‌گيري طراحي رستوران تأثيرات فراواني دارد. طراحي داخلي رستوران مدرن با معماري اين مكان مي‌تواند خروجي ايده آلي از يك طرح پيشنهادي داشته باشد.  رستوراني مدرن با شيشه‌هاي بلند كه زيبايي دوچنداني به اين فضا داده، نيازمند معماري از قبل برنامه‌ريزي‌شده است.

يك معمار داخلي با مشخص نمودن فضا مي‌تواند طراح داخلي را براي طراحي داخلي رستوران سنتي ياري رساند. در معماري داخلي ساختاري مشخص و تعريف‌شده  در فضا و مكان موردنظر به كار مي‌رود كه يك طراح داخلي با استفاده از آن ساختار مي‌تواند به پياده‌سازي هنر خود براي ايجاد ارتباط بين ساكنين آن مكان با آن فضا بپردازد. در طراحي سنتي و مدرن در رستوران‌ها نيز اين‌چنين است كه فضايي با ساختار مشخص براي ايجاد حس خوشايند در افراد مراجعه‌كننده به آن ايجاد گردد. خواه اين رستوران از طراحي داخلي مدرن بهره گيرد و خواه از سبك سنتي.

 

معماري داخلي هتل و طراحي دكوراسيون در اين مكان

معماري داخلي هتل‌ها به دليل داشتن ظرفيت بالا در برنامه‌ريزي و ايجاد بخش‌هاي مختلف و متنوع، مي‌توانند طراحان را براي ارائه طراحي داخلي مناسب و پربازده ياري رسانند. طراحي داخلي هتل كه از بخش‌هاي مختلفي ازجمله طراحي لابي هتل بهره‌مند‌مي‌باشد، مي‌تواند با استفاده از معماري و ساختاري چارچوب شده و ايده  آل به يك بازدهي مناسب دست يابد.

 اغلب معماران براي طراحي معماري هتل‌ها از گزينه‌ي خلاقيت و معماري ايده آل و جديد براي اين‌گونه از مكان‌ها استفاده مي‌نمايند، چراكه هتل‌ها مي‌توانند گزينه مناسبي براي جذب توريست و گردشگران محسوب شوند، چراكه بيشترين مراجعه‌كننده به هتل‌ها اين‌گونه از افراد مي‌باشند. يك طراح در طراحي و دكوراسيون داخلي هتل مي‌تواند با استفاده از چهارچوب‌هاي معماري آن به سبك مناسب مدرن و سنتي دست يابد.

 

طراحي داخلي مغازه و تأثير معماري داخلي در آن

مغازه‌هايي كه اغلب در خيابان‌هاي اصلي شهر واقع‌شده‌اند از دكوراسيون‌هاي متفاوت و خاصي برخوردارند. صاحبان اين مكان‌ها باكمي تدبير و هوش مي‌توانند از معماري داخلي مغازه و فروشگاه خود با استفاده از طراحان باتجربه دررسيدن به دكوراسيون و دكوراتيوي خاص و گيرا بهره ببرند. يكي از گزينه‌هايي كه در معماري يك مغازه مي‌تواند براي تعيين فضايي خاص و منحصربه‌فرد مؤثر باشد مسلماً ويترين آن است.

هويت يك فروشگاه و مغازه ويتريني است كه مي‌تواند با مخاطب خود ارتباط برقرار نمايد. در طراحي ويترين مغازه با استفاده از ساختار تعريف‌شده از آن در  معماري داخلي مي‌توان از طراحي داخلي پربازديد در جهت جذب مشتري و خريدار استفاده نمود. نحوه چيدمان، نورپردازي‌هاي چندرنگ، تزئينات زيبا، ابعاد ويترين و همچنين جهت و سمت قرار گرفتن ويترين در معماري  آن مشخص و تعيين‌شده است. اين امر فروشنده را براي بالا بردن راندمان فروش ياري مي‌رساند البته درصورتي‌كه به يك معمار و طراح داخلي اعتماد نمايد و از هنر اين عزيزان استفاده كند.

 

نقش معماري داخلي و دكوراسيون در شهربازي‌هاي سرپوشيده

شهربازي‌هاي سرپوشيده كه نسل متفاوتي از اين مكان‌هاي مهيج به‌حساب مي‌آيند، داراي معماري داخلي با اصول و ساختاري متفاوت مي‌باشند. در معماري داخلي شهربازي‌هاي سرپوشيده تمامي بخش‌هاي اين مكان مشخص و معين‌شده است كه با استفاده از طراحي داخلي مي‌توان به‌قرارگيري وسايل بازي دران پرداخت.

در طراحي داخلي اين شهربازي‌ها با توجه به سرپوشيده بودن ان ها مي‌توان از وسايل بازي بيشتري در بخش‌هاي مختلف استفاده كرد. معماري داخلي شهربازي سرپوشيده مشخص مي‌كند كه چه طراحي با چه نوع چيدماني در فضاهاي اين مكان مي‌تواند بازدهي اين مكان را بالا ببرد. البته در معماري داخلي مي‌توان بخش‌هايي را به‌عنوان اتاق كودك و يا سينماهاي چندبعدي در نظر گرفت كه با استفاده ازنظر معمار داخلي مي‌توان به خلق اين فضاها پرداخت.

 

معماري داخلي ويلاها

طراحي ويلاها يكي از موارد مهم در معماري داخلي محسوب مي‌شود. براي دكوراسيون داخلي ويلا بايد ساختار اين مكان با استفاده از معماري آن مشخص باشد. اتاق‌خواب، نشيمن و همچنين فضاي آشپزخانه براي برقراري ارتباط با ساكنين آن بسيار نقش كليدي دارد.

يك طراح براي بررسي اين فضاها و ارائه طراحي داخلي ويلا بر اساس سلايق كارفرما نيازمند جزئيات بيشتري ازجمله متراژ، تعداد طبقات، شرايط آب و هوايي و  چندين مورد ديگر مي‌باشد. استفاده از سبك‌هاي مختلف براي طراحي داخلي ويلا با توجه به معماري داخلي و توجه به هردو مورد (معماري و طراحي داخلي) در كنار يكديگر يكي از ضروريات دكوراسيون داخلي ويلا مي‌باشد.

 

معماري داخلي ساختمان‌هاي اداري

يك شركت اداري مي‌تواند داراي معماري داخلي با ساختاري اصولي و از پيش تعيين‌شده و يا يك ساختمان مسكوني تبديل‌شده به محيط اداري باشد. اگر محيط اداري بر اساس اصول و فاكتورهاي معماري طرح‌ريزي‌شده باشد بنابراين براي ايجاد ارتباط بخش‌هاي مختلف در اين محيط با كارمندان، طراح كار سختي در پيش رو نخواهد داشت.

اما اگر طراح براي دكوراسيون داخلي اداري يك ساختمان مسكوني بخواهد طرحي را ارائه دهد بايد سبك و ايده خود را بر اساس معماري  ان ساختمان پياده‌سازي نمايد. نحوه قرارگيري اتاق‌هاي كارمندان، سرويس بهداشتي، اتاق مديريت و چندين مورد ديگر بايد كار را از صفر شروع نمايد. استفاده از پارتيشن‌هاي مختلف در اين فضا براي ايجاد حدومرز بين بخش‌هاي مختلف اداري شايد در ذهن طراح از گزينه‌هاي روي ميز باشد.

 

معماري داخلي بر اساس سبك و طرح دكوراسيون

شايد بتوان اين‌گونه از معماري داخلي سخن به ميان آورد كه اغلب براي ارتباط ان با طراحي داخلي نياز به دكوراسيون داخلي مي‌باشد؛ اما در برخي طراحي‌هاي داخلي ايده و طرح خود به‌تنهايي مي‌تواند پاسخگو زيبايي هرچه بيشتر آن ايده باشد. در طراحي‌هاي مدرن امروزي ازجمله روف گاردن شما تلفيقي از طراحي و طبيعت را در كنار هم مي‌بينيد.

شايد اجراي روف گاردن در بيرون از چارچوب‌هاي يك دكوراسيون داخلي و در فضاي باز عملي باشد، اما در انتها رضايت افراد را در بر خواهد داشت و اين يعني پيروزي يك طرح و يك دكوراتيو. طراحي روف گاردن يا بام سبز كه در محيط‌هايي ازجمله فضاهاي باز و مرتفع ساختمان‌ها مانند پشت‌بام اجرا مي‌شود، كمتر كسي را با ديدنش به خود جذب نمي‌كند. براي آشنايي بيشتر با چگونگي اجراي اين طرح مي‌توانيد به نمايندگي‌هاي روف گاردن در تهران و شهرهاي ديگر مراجعه نماييد.

 

معماري داخلي در مغازه‌هاي صرافي و طلافروشي

در اين بخش به ارتباط ميان طراحي داخلي و معماري داخلي در مكان‌هايي نظير طلافروشي و مغازه‌هاي صرافي مي‌پردازيم. اين دو مكان هريك داراي مراجعه‌كنندگان مختلفي هستند. طراحي داخلي طلا فروشي  با طراحي داخلي صرافي با توجه به معماري  ان ها مي‌تواند خروجي متفاوتي را ارائه دهد.

يك مغازه طلافروشي نيازمند يك ويترين مناسب است درحالي‌كه يك صرافي نيازمند پارتيشن‌هاي شيشه‌اي براي ارتباط با مشتري است. هردو مكان از طراحي‌هاي منحصر به خود برخوردارند و شايد يك طراح هردو را بتواند با ساختار معماري هاي داخلي‌شان طراحي نمايد. نكته مهم ايجاد ارتباط افراد با فضا و بخش‌هاي مختلف اين دو مكان است. طلافروشي نيازمند فروش و سوددهي بالاست و صرافي نيز به‌تبع نيازمند مراجعه‌كننده بيشتر.

 

سخن پاياني در رابطه با معماري داخلي و دكوراسيون مكان‌هاي مختلف

هر محيطي با توجه به ساختار و معماري داخلي خود يك طرح و سبك خاصي را مي‌پذيرد. اين مهم كه يك طراح بتواند از معماري  براي خلق دكوراسيوني موفق استفاده نمايد,بيان‌گر هوش و ذكاوت بالاي اوست. ايجاد فضايي آرام و امن با فاكتورهاي يك طراحي داخلي با هرگونه سبك و ايده‌اي مي‌تواند در سايه معماري داخلي ان محيط محقق و عملي گردد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۰۹:۳۱:۲۷ توسط:معلم موضوع:

ارسال نظر توسط مدیر غیرفعال شده